higienizacja jamy ustnej

Jak często wykonywać higienizację jamy ustnej?

Higienizacja jamy ustnej to zabieg, który składa się najczęściej z kilku etapów. Każdy z nich ma oczywiście inną funkcję. Główny cel jest jednak jeden – usunąć zalegającą na zębach oraz we wszelkich zakamarkach płytkę nazębną. 

Dzięki temu uzębienie będzie wyglądać na idealnie czyste, a do tego każdy pacjent uniknie problemów m.in. z dziąsłami. Na czym polega higienizacja jamy ustnej i jak często ją wykonywać? Sprawdź!

Higienizacja jamy ustnej, czyli co to tak właściwie jest?

Profesjonalna higienizacja zębów to zabieg, który najczęściej wykonuje lekarz stomatolog lub higienistka. Jego głównym założeniem jest dokładne oczyszczenie zębów z m.in. kamienia nazębnego. Niestety samodzielnie nikt nie jest w stanie się go pozbyć. Prawidłowa codzienna higiena – regularne szczotkowanie, nitkowanie i płukanie jamy ustnej – nie są w stanie w 100% zabezpieczyć jamę ustną przed wszelkiego rodzaju nalotami czy osadami.

Gdy na zębach pojawiają się zatem różne naloty, jest to najwyższy czas, aby udać się na kompleksową czteroetapową higienizację. Jak wygląda każdy z jej kroków?

Higienizacja jamy ustnej – na czym polega?

Higienizacja składa się z czterech etapów. Na samym początku zęby zostaną poddane skalingowi. Dzięki niemu z uzębienia zostanie dokładnie usunięty kamień nazębny i jego złogi. Następnie przy pomocy piaskowania zęby zostaną oczyszczone z osadów oraz przebarwień. Te mogą pojawiać się poprzez regularne spożywanie kawy czy palenie papierosów.

Kolejnym krokiem jest wykonanie polerowania uzębienia. Zęby staną się idealnie gładkie, a tym samym wszelkie zabrudzenia będą się na nich mniej osadzały. Higienizacja najczęściej kończona jest fluoryzacją. Za pomocą fluoru szkliwo jest odpowiednio zabezpieczane. Tym samym zęby będą mniej wrażliwe i mniej podatne na uszkodzenia. 

Higienizacja zębów: jak często powinno się ją wykonywać?

Higienizacja jamy ustnej to zabieg, którego oczywiście nie powinno się zaniedbywać. Niestety są wśród nas osoby, które nigdy nie miały wykonywanego takiego czyszczenia. Jest to duży błąd. Regularna higienizacja to podstawa, jeśli zależy nam na zdrowych zębach i braku problemów związanych ze stanem jamy ustnej. 

Częstotliwość będzie zależna jednak od kilku czynników. Omówimy teraz te najważniejsze. 

Częstotliwość higienizacji zębów osoby dorosłej

Zacznijmy od osób dorosłych. W tym przypadku higienizację zębów zaleca się wykonywać średnio co 6 miesięcy. Oczywiście w sytuacji, gdy nie występują żadne problemy, czas ten można nieco wydłużyć. Należy jednak zawsze skonsultować to ze swoim stomatologiem, ponieważ to właśnie on będzie wiedział, kiedy należy poddać się takiemu zabiegowi. 

Higienizacja jamy ustnej u dzieci

Nieco inaczej będzie w przypadku dzieci. Zarówno w przypadku uzębienia mlecznego, jak i stałego, zaleca się regularną profilaktyczną higienizację co 3-4 miesiące. Dlaczego? Pociechy, a w szczególności maluchy, nie są w stanie samodzielnie idealnie doczyścić swoich zębów. Aby w przyszłości nie miały z nimi problemów, lepiej 3-4 razy w roku odwiedzić specjalistę.

Higienizacja u pacjentów z aparatem ortodontycznym

A co osobami noszącymi stały aparat ortodontyczny? Niezależnie od tego, czy jest to dziecko, czy osoba dorosła, zabieg należy wykonywać średnio co 3 miesiące. Czyszczenie jamy ustnej jest wtedy cięższe, dlatego zęby mogą szybko “łapać” kamień oraz przebarwienia. Do tego wszelkiego rodzaju naloty mogą osłabiać wiązania zamków. 

Tak samo często higienizacji powinny poddawać się osoby z powracającym zapaleniem dziąseł oraz paradontozą

Higienizacja zębów – zalecenia po zabiegu

Aby efekt higienizacji utrzymał się jak najdłużej, należy również samodzielnie dbać o swoje zęby. W dniu zabiegu nie należy zatem spożywać potraw mogących zabarwić szkliwo. Do tego warto powstrzymać się z jedzeniem i piciem do ok. 1 godziny po wyjściu od specjalisty. Następnie konieczne będzie pamiętanie o myciu oraz płukaniu zębów po każdym posiłku. 

Dodatkowo rekomendujemy również regularne nitkowanie oraz używanie irygatora – szczególnie wtedy, gdy na zęby założony jest aparat ortodontyczny.

Konieczność wykonania higienizacji będzie można odłożyć w czasie, gdy będziemy także unikać spożywania dużej ilości kawy, herbaty czy produktów barwiących szkliwo. Palenie papierosów oczywiście również nie jest wskazane, jeśli zależy nam na idealnie białych i czystych zębach. 

Te artykuły mogą być dla Ciebie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *