Wyprawka dla pierwszoklasisty – jak wybrać plecak i piórnik?
Kompletowanie wyprawki szkolnej dla dziecka, które dopiero zaczyna szkolną przygodę jest przyjemnym i jednocześnie ważnym doświadczeniem. Jeśli zaangażujemy w ten proces pociechę – tym lepiej! Będzie to dla niej możliwość wybrania dokładnie takich elementów wyprawki, jakie jej się podobają. Dzięki temu pierwsze dni, a później i miesiące w szkole staną się zdecydowanie pozytywnie odbieranym doświadczeniem. Jak dużą rolę odgrywają odpowiednio dobrane plecaki szkolne? Na co zwrócić uwagę wybierając piórnik dla dziecka? Zapraszamy do lektury – poznaj nasze rady a wyprawka do pierwszej klasy dla Twojej pociechy będzie doskonała!
Wyprawka dla pierwszoklasisty – co kupić, by ciężar nie był problemem?
Plecak jest elementem wyprawki szkolnej, o którym zdecydowanie nie można zapomnieć – wyprawka bez plecaka? Niemożliwe! Jako że dzieci w szkole podstawowej noszą do szkoły dużo książek i przyborów, należy szczególnie zwrócić uwagę na ciężar torby i w miarę możliwości wybrać najlżejszą.
Zdecydowanie się na przypadkowy zakup nie jest w tym przypadku dobrą opcją. Ciężki plecak noszony do szkoły jest dla dziecka dużą zmianą i wymaga odpowiedniego dopasowania – a wyprawka do pierwszej klasy musi oczywiście być bezpieczna na co dzień. Dzięki dopasowaniu nie będziemy narażać kręgosłupa dziecka na przeciążenie. Ciekawą opcją są np. plecaki CoolPack na kółkach, dzięki czemu pociecha może prowadzić plecak niczym wózek, nie przejmując się jego ciężarem. Doskonały wybór dla drobnych dzieci, które zwykłym plecakiem są po prostu przytłaczane.
Jeśli jednak wolimy zdecydować się na klasyczny plecak, koniecznie należy pamiętać o tym, że w przypadku pierwszoklasisty jego obciążenie nie powinno przekraczać 10% wagi dziecka. Oczywiście do wagi wliczamy całość – zarówno sam plecak, jak i jego zawartość. Dlatego właśnie warto decydować się na modele, których waga jest niewielka. Najlepiej, by masa pustej torby wynosiła 500-600 gramów.
Wyprawka do pierwszej klasy zdrowa dla kręgosłupa
Plecak powinien posiadać odpowiednio wyprofilowane plecy dzięki czemu jego noszenie będzie komfortowe. Profilowanie pleców musi zgadzać się z anatomicznymi uwarunkowaniami malucha. Jeżeli dziecko nie ma wad postawy, wybierz po prostu plecak od renomowanego producenta, posiadającego certyfikaty bezpieczeństwa. Przy stwierdzonych problemach z kręgosłupem, w dobór plecaka należy zaangażować prowadzącego lekarza.
By mieć pewność, że plecak został zaprojektowany z uwzględnieniem anatomii i współczesnej wiedzy naukowej, zwróć uwagę na renomę producenta. Znani producenci plecaków stale pracują nad technologiami zwiększającymi ergonomię toreb. Zobacz na przykład najnowsze modele plecaków od Coolpack: https://plecaki.com.pl/pl/c/Plecaki-Coolpack/155 – to jeden z najbardziej cenionych polskich producentów, zarówno za ciekawe designy, jak i wygodę noszenia. Wśród propozycji znajdziesz zdrowe, wygodne plecaki dla każdego ucznia.
Szelki plecaka jako warunek zdrowia i wygody
Przyjrzyj się szelkom plecaka. Powinny być szerokie – takie dobrze rozkładają ciężar na całych plecach i nie wpijają się w ramiona przy większym ładunku. Wybierz modele z szelkami pikowanymi, najwygodniejsze do noszenia. Wygoda jest warunkiem tego, by maluch nie ,,kombinował”, a nosił go całkowicie poprawnie.
Torba powinna sięgać do linii miednicy. Szelki należy dokładnie, równo wyregulować na obu ramionach.
Jest jeszcze jedna ważna kwestia, która dotyczy już samego noszenia plecaka. Pociecha zakładając plecak powinna nosić go na obu ramionach. Częste noszenie ciężkiego pakunku na jednym ramieniu może doprowadzić do skrzywienia kręgosłupa dziecka. Kościec maluchów jest bardzo elastyczny, toteż codzienne poddawanie go nierównomiernemu obciążeniu może skończyć się bardzo źle.
Dobrze zorganizowana wyprawka dla pierwszaka – co kupić, by wygodnie nosić przybory?
A co z funkcjonalnością? Plecak powinien być także dobrze dopasowany do dziecka. Warto zwrócić uwagę na ilość komór i kieszonek. Maluchom poleca się plecaki dwu- lub trzykomorowe, z dodatkowymi kieszonkami, organizerami i kieszonką zewnętrzną na picie. Wyprawka do pierwszej klasy bywa bardzo rozbudowana, więc duże, dobrze zaprojektowane plecaki są jak najbardziej wskazane.
Po pierwsze, dziecko może w nich wygodnie rozgospodarować całą zawartość i utrzymać porządek – to uczy organizacji. Po drugie, w takim plecaku da się rozłożyć ciężar wyposażenia równomiernie. Nic się nie przemieszcza, a plecy bardzo lubią stabilność.
Dodatkowe elementy dobrego plecaka
Stawiaj na plecaki z wodoodpornym pokryciem. Prędzej czy później torba będzie narażona na kontakt z wodąc – czy to nagły deszcz, czy rozlany sok. Dokładne wyłożenie wodoodpornym materiałem z zewnątrz i w środku zapobiegnie mokrej katastrofie (albo chociaż ją ograniczy!).
Na suwakach powinny się znajdować duże zawieszki, tzw. pullery. Ułatwiają dziecku operowanie zamkiem. Rączki pierwszaka wciąż uczą się koordynacji ruchowej, toteż drobny puller bez zawieszki może być dla niego bardzo trudny w obsłudze.
Wyprawka do pierwszej klasy w odpowiednim piórniku
Dla dzieci w wieku szkolnym dobrym zakupem mogą okazać się piórniki komorowe, w których każdy element posiada swoje miejsce. Taki piórnik to sposób na naukę dbania o porządek – jeśli dziecko nie poukłada odpowiednio akcesoriów do pisania i kolorowania, akcesorium się nie zamknie.
W zależności od ilości przyborów wybierz piórnik dwu- lub nawet trzykomorowy. Zmieści się w nim wszystko – od ołówków, po barwne zakreślacze i zapasową gumkę do mazania.
Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu czasu podczas kompletowania wyprawki i pewności, że nie zabraknie w niej żadnego elementu, dobrym wyborem okażą się dostępne w ofercie wielu sklepów piórniki z wyposażeniem. Kupując jeden produkt, otrzymujemy cały zestaw, bez konieczności dobierania do niego dodatkowych elementów.
Dodatek do piórnika, by na pewno wszystko się zmieściło
Niekiedy nawet największy piórnik nie wystarczy, by zmieściła się w nim cała artystyczna wyprawka dla pierwszoklasisty. Co kupić dodatkowo? Dobrym pomysłem w przypadku pociech idących do pierwszej klasy jest zakup zarówno piórnika komorowego, jak i wodoodpornej saszetki. Można przechowywać w niej np. grubsze kredki czy flamastry, z których pociecha rzadziej korzysta.
Idealna wyprawka na osłodzenie pierwszych szkoły
Piórnik może stworzyć ciekawe połączenie z plecakiem i innymi elementami wyprawki. Jeśli dziecko posiada swoich ulubionych bohaterów z bajek czy filmów, to właśnie oni mogą zdobić te akcesoria. To świetny wybór, szczególnie jeśli pociecha stresuje się pierwszymi dniami w szkole – będą towarzyszyć jej ulubieni bohaterowie! Zaproś malucha do wspólnego wybierania plecaka i piórnika, a z dumą zaniesie do szkoły wymarzone akcesoria.
Nie lekceważ roli wzornictwa akcesoriów. Dzięki plecakowi i piórnikowi zgodnemu z preferencjami dziecka, mały uczeń zyska na pewności siebie. W dodatku łatwiej pozna nowych kolegów. Dzieciaki chętnie komplementują swoje wyprawki, a jeżeli akcesoria będą dodatkowo manifestowały zainteresowania ucznia, szybko wpadną w oko dzieciom, które je podzielają.
Wyprawka dla pierwszaka – co kupić, by nosiło się wygodnie i bezpiecznie? Z pewnością nie masz już wątpliwości co do wyboru plecaka oraz piórnika. Stawiaj na renomowany producentów, dbających o jakość swoich wyrobów, a do wybierania wzorów koniecznie zaangażuj dziecko.