Jaki ręcznik dla noworodka? Poradnik

Jaki ręcznik dla noworodka? Poradnik

Kompletujesz wyprawkę dla swojego maluszka? Jednymi z najważniejszych elementów, które powinny się w niej znaleźć, są ręczniki. To tekstylia, które będą miały bezpośredni kontakt z wrażliwą i delikatną skórą dziecka. Dlatego też warto odpowiednio dobrać je do potrzeb pociechy. Jaki ręcznik dla noworodka będzie jednak najlepszy? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Zapraszam na poradnik, w którym odpowiem na te pytania! 

Jaki ręcznik dla noworodka? Najistotniejszy będzie materiał

Ręczniki dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych, muszą być wykonane z odpowiedniego materiału. Tekstylia powinny dbać o wrażliwy i bardzo delikatny naskórek, a przy okazji świetnie pochłaniać wilgoć. 

Z tego powodu dla noworodków w szczególności polecane są modele bawełniane, bambusowe oraz muślinowe. Każdy z nich powinien być opatrzony certyfikatem Oeko Tex Standard 100. To dla Ciebie informacja, że produkt jest w pełni bezpieczny, wolny od substancji chemicznych i może być używany już od pierwszych dni życia.

Wróćmy jednak do materiałów. Bawełna jest oczywiście naturalna i antyalergiczna. Świetnie sprawdza się z tego powodu dla dzieci, a także dla wszystkich osób z chorobami skóry, np. AZS. Jest bardzo miła w dotyku i delikatna, świetnie chłonie wilgoć, a do tego dość szybko schnie. Tym samym istnieje mniejsze ryzyko, że w ręczniku bawełnianym zaczną rozwijać się bakterie. Najczęściej spotkasz ją w wersji frotte. Pętelkowa struktura, którą cechuje się takie wykończenia, zwiększa chłonność oraz trwałość tekstyliów.

Bawełna o wykończeniu frotte to świetny wybór dla najmłodszych.

Bawełna o wykończeniu frotte to świetny wybór dla najmłodszych. Jej delikatne i puszyste wykończenie osuszy naskórek, w żaden sposób go nie podrażniając. Na zdjęciu ręcznik Bunny. Źródło: sklep internetowy Karo.

Zastanawiając się, jaki ręcznik dla noworodka wybrać, warto mieć na uwadze także modele z włókna bambusowego. To materiał, który pod względem cech i właściwości przypomina bawełnę. Również jest miękki, przyjemny w dotyku i chłonny. Dodatkowo wykazuje jednak właściwości antybakteryjne. Nawet wtedy, gdy tkanina będzie przez dłuższy czas wilgotna, nie ma mowy o tym, aby zaczęły namnażać się w niej bakterie czy drobnoustroje. Dla maluszków, których układ odpornościowy jest jeszcze dość słaby, takie ręczniki mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

Ręczniki bambusowe są wyjątkowo miękkie, a do tego wykazują właściwości antyalergiczne i antybakteryjne.

Ręczniki bambusowe są wyjątkowo miękkie, a do tego wykazują właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. Na zdjęciu model Miro. Źródło: sklep internetowy Karo.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem będą także muślinowe ręczniki dla najmłodszych. To modele wykonane z materiału bawełnianego, jednak o strukturze przypominającej pieluszkę. Tekstylia są bardzo cienkie, przewiewne i chłonne. Ich największą zaletą jest jednak fakt, że z każdym kolejnym praniem nabierają miękkości. Przy okazji świetnie sprawdzają się w roli okrycia, np. podczas spaceru. Są więc niebywale wszechstronne.

Muślin bawełniany to bardzo lekki materiał, przypominający strukturą pieluszkę.

Muślin bawełniany to bardzo lekki materiał, przypominający strukturą pieluszkę. Wykazuje jednak bardzo dużą chłonność. Na zdjęciu okrycie marki BabyMatex. Źródło: sklep internetowy Karo.

Kupując ręczniki dla noworodka, w pierwszej kolejności sięgaj więc po modele bawełniane, bambusowe lub muślinowe. Miękkość i chłonność są wtedy gwarantowane!

Klasyczny ręcznik, a może okrycie z kapturkiem – co lepsze dla maluszka?

Pamiętaj także, że ręczniki dla niemowlaka są dostępne zarówno w wersji klasycznej, jak i z kapturkiem. Która opcja sprawdzi się lepiej? To zależy. 

Z pewnością warto zadbać o to, aby w wyprawce znalazły się oba rodzaje tekstyliów. U każdego rodzica sprawdza się przecież lepiej coś innego. Ci, którzy preferują klasyczne ręczniki kąpielowe dla dzieci, podkreślają, że takie modele są niebywale wszechstronne. Ci wybierający okrycia wskazują z kolei, że dzięki nim główka maluszka jest dokładnie chroniona przed zimnem po kąpieli. Do tego można wykorzystać je w późniejszym okresie na basenie czy plaży. 

Najlepiej jednak samodzielnie ocenić, co w przypadku Twojego maluszka sprawdza się lepiej. Z pewnością oba modele będą niebywale przydatne i komfortowe. 

Okrycia kąpielowe są bardzo praktyczne – chronią główkę maluszka przed chłodem.

Okrycia kąpielowe są bardzo praktyczne – chronią główkę maluszka przed chłodem. Przy okazji są dostępne w wielu uroczych wersjach. Na zdjęciu modele z kolekcji Jimmy. Źródło: sklep internetowy Karo.

Wielkość ręczników dla dzieci – wymiary, które sprawdzą się najlepiej

Sam materiał i rodzaj ręcznika to jeszcze nie wszystko. Niebywale ważne będą także wymiary tekstyliów. Z nimi nie należy przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę. Kupując okrycie z kapturkiem, wybierz model o wymiarach między 75×75 cm a 90×90 cm. Przy klasycznych ręcznikach rekomendowane są z kolei rozmiary 50×70, 50×90 czy 70×130. 

Najlepiej jednak dopasować wymiary do przewidywanej wagi urodzeniowej i szacowanej długości ciała. Jeśli bobas ma być stosunkowo mały, wybierz na początek te mniejsze rozmiary. 

Ile ręczników warto kupić dla maluszka?

To, jaki ręcznik dla niemowlaka będzie najlepszy, to dopiero początek. Należy również wiedzieć, ile sztuk takich tekstyliów warto mieć w zanadrzu. Dwie sztuki to absolutne minimum. Wtedy zawsze będziesz mieć jeden zapasowy model „na zmianę”. 

A skoro mowa o zmianach, pamiętaj, że ręczniki, z których korzysta maluszek, powinny być prane nawet co 2-3 dni – przy użyciu delikatnych antyalergicznych środków. 

Niemniej jednak nie przesadzaj na początku z ilością ręczników dla swojego maluszka. Dzieci bardzo szybko rosną, więc nim się obejrzysz, będzie trzeba wymienić je na nowe nieco większe modele. Od razu uprzedzam – kupowanie ręczników „na wyrost” nie jest dobrym wyjściem. Mając za duże tekstylia, łatwo o sytuacje, kiedy to maluszek wręcz się w nich zgubi. 

Jaki ręcznik dla niemowlaka? Podsumowanie

Czas na krótkie podsumowanie. Kupując ręczniki dla swojego maluszka, staraj się szukać głównie modeli bawełnianych, bambusowych lub muślinowych. Te materiały są bardzo miłe w dotyku i delikatne dla wrażliwej skóry bobasa. Do tego możesz zdecydować się zarówno na klasyczne modele do kąpieli, jak i specjalne okrycia z kapturkiem – chroniące główkę przed chłodem. Nie przesadzaj jednak z ich ilością – 2-3 sztuki powinny na początek wystarczyć. 

Jeśli chodzi o wymiary, przy klasycznych opcjach postaw na te o wielkości 50×70, 50×90 czy 70×130, a przy okryciach wybierz rozmiar między 75×75 a 90×90 cm. Jeśli chcesz, możesz oczywiście dodatkowo pokusić się o ciekawe dziecięce wzory takich tekstyliów. W tym aspekcie masz pełną dowolność. Z reguły jednak poleca się je spokojniejsze i bardziej stonowane kolory, które wyciszają maluszka. 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Te artykuły mogą być dla Ciebie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *