Alergia - jaką pościel wybrać dla malucha

Pościel dla małego alergika. Jakie materiały będą bezpieczne?

Wszelkiego rodzaju alergie to zmora naszych czasów. Nowe pokolenia mają coraz większe problemy z substancjami, które uczulają i wywołują reakcje alergiczne. Często należą do nich różnego rodzaju artykuły spożywcze, czasem nawet tkaniny, ale dużym problemem są również roztocza. To właśnie kurz sprawia największe kłopoty Polakom, a przecież te nieprzyjemne drobinki mogą nam towarzyszyć niemal na każdym kroku. Największe problemy mają zwykle mali alergicy, którzy nie zawsze odpowiednio się pilnują, a wraz z nimi ich rodzice. Jednym z elementów wyposażenia domu, który może pomóc w unikaniu reakcji alergicznych, ale także powodować ich nasilenie, jest pościel dziecięca. Przy kompletowaniu zestawu do snu dla małego malucha należy więc zwrócić baczną uwagę na wybór odpowiedniego materiału, z którego jest wykonana, a także rodzaju wypełnienia. Jaka pościel dla dziecka alergika? Sprawdź i wybierz właściwą!

Pościel dla dziecka alergika – najlepsze materiały

Pościele dla dzieci do łóżeczka szyje się z różnych materiałów. Ogólnie można je podzielić na naturalne oraz syntetyczne. Z punktu widzenia alergików oba rodzaje mają zarówno zalety, jak i wady. Jaka pościel dla alergika małego i dużego? Najważniejsze, by taka pościel w traktory, księżniczki czy inne zdobienia były jak najmniej przyjaznym siedliskiem dla rozwoju roztoczy.

Zastanawiając się nad naturalnymi materiałami, warto w pierwszej kolejności rozważyć bawełnę oraz jedwab. W tym pierwszym przypadku najlepiej sprawdza się przewiewna satyna bawełniana. W przypadku dzieci tak śliski materiał, podobnie zresztą jak jedwab, może stanowić dyskomfort w czasie snu. Dlatego też często sięga się po pościel bambusową, której naturalne włókna zapewniają nocny odpoczynek bez podrażnień. Bambus ma bowiem właściwości antybakteryjne. Przyda się także narzuta – nakrycie pościeli za dnia ograniczy dostęp kurzu i roztoczy.

Pościele dla alergików w każdym wieku trzeba często prać, dlatego muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów. Właśnie dlatego część rodziców małych alergików decyduje się na pościele syntetyczne. Znoszą one pranie w wysokich temperaturach w dobrym stanie, nieco gorzej jednak przepuszczają powietrze, powodując problemy z wentylacją ciała. Warto więc szukać wśród nich specjalnych pościeli antyalergicznych, wzbogaconych o substancję eliminującą roztocza.

Pościel dziewczęca i chłopięca dla alergików. Rodzaje najlepszych wypełnień

Wybierając jaka pościel dla małych dzieci z alergiami istotne jest także to, co znajdzie się we wnętrzu dziecięcej pościeli. W tym przypadku najbezpieczniej będzie zrezygnować z tradycyjnych wypełnień z pierza, a w miarę możliwości również z kołder puchowych. Najczęściej polecane są kołdry z wypełnieniem jedwabnym. Nie przyciągają kurzu i nie uczulają, delikatnie ogrzewają. Problemem może być jednak ich wysoka cena.

Jedną z nowości są kołdry kukurydziane, wykonane z włókien pozyskiwanych z tej popularnej rośliny. Ich atutem jest między innymi przewiewność i lekkość. Można je prać w pralce, co dla rodziców alergików jest nie do przecenienia. Pod tym kątem często wykorzystywane są także specjalne kołdry antyalergiczne dla dzieci silikonowe. Co ważne, po praniu nie tracą nic ze swych właściwości, pozostają też sprężyste i łatwo poradzą sobie z nimi nawet kilkuletnie maluchy.

Te artykuły mogą być dla Ciebie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *