Choinki bożonarodzeniowe – skąd wzięła się ta tradycja?

Od dziesięcioleci ozdabiamy nasze domy bożonarodzeniowymi drzewkami – jedni wolą choinki sztuczne, inni żywe, a jeszcze inni decydują się na choinki na pniu. Zawieszamy na nich bombki w różnych kolorach, świecące lampki, girlandy, szyszki, laski cynamonu, kokardy i pióra. Czy wiesz, gdzie narodził się zwyczaj ubierania bożonarodzeniowego drzewka? Co miało tak duży wpływ na kulturę i tradycję, że po dzisiejszy dzień ozdabiamy choinki sztuczne na pniu i stawiamy je w salonie na honorowym miejscu na okres Bożego Narodzenia? Sprawdź!

Wszystko zaczęło się w Niemczech…

Wnoszenie zielonych drzewek do wnętrz było symbolem tradycyjnie wykorzystywanym do świętowania zimowych uroczystości – zarówno przez pogan, jak i chrześcijan – od tysięcy lat. W czasie przesilenia zimowego, poganie ozdabiali swoje domy gałęziami drzew, które miały symbolizować zbliżającą się wiosnę. Jodły były również wykorzystywane przez starożytnych Rzymian do ozdabiania swoich świątyń podczas Saturnaliów. Dla chrześcijan, były one znakiem wiecznego życia z Bogiem.

Zasługi zapoczątkowania tradycji bożonarodzeniowej przepisuje się także Niemcom. W średniowiecznych Niemczech ozdabiano domy ostrokrzewem, jałowcem, jemiołą, cisem, jodłą lub świerkiem. Niektóre z pierwszych choinek bożonarodzeniowych w Niemczech zostały ozdobione pysznymi, jadalnymi dekoracjami, takimi jak pierniki i jabłka pokryte złotem – szklarze wieszali na nich również wykonane własnoręcznie ozdoby. 

Skoro mowa o tradycjach – trzeba uczynić zadość tradycji wręczania sobie prezentów! Dobrym pomysłem na podarunek będzie z pewnością ciepła kołdra – o jej wybieraniu piszemy o nich w osobnym artykule: https://sophieandlulu.pl/najcieplejsze-koldry-na-zime-ktora-wybrac/.

Kto pierwszy przyniósł choinkę do domu?

XVI-wieczny kaznodzieja, Marcin Luter, był jedną z pierwszych osób, które przyniosły choinkę do swojego domu – a także jedną z pierwszych, która dodała zawiesiła na niej światełka. Legenda mówi, że pewnej nocy przed Bożym Narodzeniem, Martin szedł przez las i spojrzał w górę, aby zobaczyć jasno świecące gwiazdy połyskujące między gałęziami drzew. Aby odtworzyć tę scenę dla swojej rodziny, umieścił drzewko w swoim salonie i ozdobił je zapalonymi świecami. 

Kiedy po raz pierwszy choinka trafiła do Anglii?

Chociaż mówi się, że królowa Wiktoria i książę Albert sprawili, że choinki stały się popularne w Anglii w XIX wieku, ich historia sięga znacznie dalej. Tradycja wywodzi się z Niemiec, gdzie urodziła się żona króla Jerzego III. Charlotta dekorowała wraz z rodziną choinkę już w latach sześćdziesiątych XVIII wieku. Charlotta kazała ustawić drzewko w Queen’s Lodge w Windsorze na przyjęciu dla dzieci. Niedługo potem, posiadanie drzewka stało się popularne również wśród niektórych bogatych rodzin. W 1848 roku, jako dodatek do Illustrated London News, opublikowano rysunek „Choinki królowej na zamku Windsor”. Po ukazaniu się gazety, ozdabianie drzew na Boże Narodzenie zaczęło zyskiwać na popularności.

Co symbolizuje choinka?

Na długo przed nadejściem chrześcijaństwa, rośliny i drzewa miały szczególne znaczenie dla wielu ludzi podczas mroźnych, zimowych miesięcy. Starożytne kultury wieszały zielone gałązki na swoich drzwiach, by powstrzymać czarownice, złe duchy i choroby. W 2004 roku, papież Jan Paweł II nazwał choinkę „symbolem Chrystusa”. Powiedział, że ta starożytna tradycja podkreśla wartość życia i przypomina chrześcijanom o Drzewie Życia.

Jak zmieniły się choinki na przestrzeni lat?

Nadal ozdabiamy choinki bombkami i wieszamy na nich lampki. Kupowanie żywej choinki pozostaje tradycją, ale z biegiem lat obserwujemy wzrost liczby sztucznych drzewek w wielu domach. Byliśmy również świadkami, jak dekorowanie choinek przybiera bardziej ekstrawagancki obrót, a zmieniające się trendy kształtują ludzkie gusta. Niektóre domy całkowicie rezygnują z posiadania choinki, a zamiast tego decydują się na udekorowanie rośliny doniczkowej.