dzieci kamizelki odblaskowe

Czy dzieci powinny nosić kamizelki odblaskowe?

W społeczeństwie rośnie świadomość noszenia odzieży odblaskowej. Bluzy odblaskowe są na porządku dziennym u wszystkich osób, które aktywnie uprawiają sporty na świeżym powietrzu, a spodnie odblaskowe damskie są łatwiej dostępne do kupienia niż jeszcze kilka lat temu. Wszystkim nam zależy, by czuć się możliwie jak najbezpieczniej, nawet w tych średnio bezpiecznych warunkach. Niektóre profesje są zobligowane do noszenia odzieży odblaskowej w trakcie pracy, ponieważ zadania, które wykonują, mogą narażać ich na utratę zdrowia. Co więc w przypadku najmłodszych? Czy dzieci również powinny nosić kamizelki i kurtki odblaskowe? Sprawdź! 

Ubrania odblaskowe dla dzieci – czy to ma sens? 

Od czasu do czasu pojawia się w mediach społecznościowych komentarz odnośnie noszenia kamizelek odblaskowych: https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa przez dzieci. W sektorach edukacji i opieki nad dziećmi, temat ten wywołuje wiele debat i dyskusji. Czy zachodzi potrzeba noszenia odzieży odblaskowej podczas porannej podróży do szkoły? 

Istnieje cała masa materiałów edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa na drogach. Wiele mówi się o tym, że: 

  • Ubrania fluorescencyjne są przydatne w ciągu dnia, ale w nocy już nie.
  • Odblaskowe ubrania najlepiej sprawdzają się w ciemności.
  • Kluczem do rzeczywistego zmniejszenia liczby wypadków jest ruch pasków odblaskowych na kostkach i kolanach rowerzystów.

Warto wykorzystać te informacje, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo i jak najlepszą ochronę. Skoro wszyscy staramy się nosić odblaski jeżdżąc na rowerze i biegając, musimy w ten sam sposób troszczyć się o najmłodszych. Warto jednak wpoić im, że sama kamizelka czy odblask nie sprawi, że będzie na drodze w stu procentach bezpiecznie. Należy jeszcze uświadomić dziecko, że czujność na chodniku musi zachować zawsze, bez względu na porę dnia i natężenie ruchu na drodze, którą zazwyczaj chodzi do szkoły. Kamizelka w magiczny sposób nie chroni dziecka przed zderzeniem – może jedynie pomóc kierowcy w szybszej reakcji. Kluczowe jest, by najmłodsi zdawali sobie z tego sprawę. 

Co zrobić, gdy dziecko nie chce nosić odblaskowych ubrań? 

Może się zdarzyć tak, że choć mamy jak najlepsze chęci, dzieci nie chcą z nami współpracować. Mówią, że noszenie odblaskowych ubrań jest niemodne, że nikt oprócz nich ich nie nosi i wszyscy w szkole się z nich śmieją. Zamiast bagatelizować problemy dziecka, warto znaleźć na nie rozwiązanie! Oczywiście, nie możemy zrezygnować z odblasków, w trosce o zdrowie i życie maluchów. 

Nie musimy jednak koniecznie zaopatrywać dzieci w odblaskowe kamizelki czy ubrania: https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa-spodnie-bluzy. Dla wygody malucha, możemy zdecydować się na odblaskowe gadżety, takie jak naklejki czy maskotki. Można kupić je już za kilka złotych!

Naklejki na ubrania cieszą się dużą popularnością. Oprócz tego, że są uniwersalne, to jeszcze można je kupić w wielu wzorach, kolorach, kształtach. Są niedrogie i łatwo przykleić je do każdego typu ubrania. Niezależnie więc, którą kurtkę założymy dziecku danego dnia, możemy ozdobić ją odblaskowymi naklejkami. Pamiętajmy jednak, że nie możemy naklejać ich w miejscach słabo widocznych. Najlepiej przymocować je do plecaka czy rękawów kurtki – tak, by niezależnie od wszystkiego, kierowca mógł te odblaski zobaczyć.

Kolejnym świetnym gadżetem dla dziecka są odblaskowe zawieszki. Łatwo możemy przepiąć je z jednego plecaka do drugiego – może więc korzystać z nich cała rodzina. Na pewno nie będą przeszkadzać dziecku w codziennym funkcjonowaniu ani rzucać się w oczy rówieśnikom. Zawieszkę można przymocować zarówno do torby, jak i do plecaka, a także zamka w kurtce. Dodatkowo, w sklepach znajdziemy ogromny wybór odblaskowych zawieszek – tak, by dziecko zawsze znalazło coś dla siebie.

Skoro i naklejki, i zawieszki możemy przymocować do plecaka, dlaczego nie zaopatrzyć dziecka właśnie w odblaskowy plecak? Dzieci zazwyczaj mają jeden plecak, w którym noszą swoje książki przez cały rok. W sklepach coraz powszechniejsze stały się plecaki z elementami odblaskowymi. To dobre rozwiązanie, ponieważ zawieszkę zawsze można zgubić, a naklejka zawsze może się odkleić. Plecak będzie gwarancją bezpieczeństwa dla naszego malucha! 

Te artykuły mogą być dla Ciebie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *