Muślin - właściwości i zastosowanie

Muślin – co to za materiał i jakie są jego właściwości?

Muślin to materiał, który jakiś czas temu zyskał ogromną popularność. Obecnie produkuje się z niego niemalże wszystko. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, czym tak właściwie jest ta tkanina – a szkoda. Postanowiliśmy więc wziąć muślin pod lupę i opowiedzieć Ci o nim od A do Z. Zainteresowany? W takim razie życzymy miłej lektury! Zaczynajmy!

Muślin – co to za materiał?

Muślin to niezwykle delikatny i przewiewny materiał. Najczęściej bywa lekko transparentny, dzięki czemu możesz mieć pewność, że ten świetnie przepuszcza powietrze oraz pozwala skórze oddychać. W dotyku jest bardzo przyjemny oraz miękki. Na dużą uwagę zasługuje jednak jego nietypowe wykończenie.

Tkaniny muślinowe cechują się bowiem lekko falowaną czy karbowaną strukturą. Te wpływają bezpośrednio na jego właściwości oddychające. Mimo takiej struktury materiał jest na tyle gładki, by nie podrażniać naskórka – nawet tego najbardziej podatnego na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne i uszkodzenia. Poleca się go nawet tym najmłodszym pociechom. Zainteresowała Cię ta tkanina? Znajdziesz ją na https://miekkie.com/category/tkaniny-muslin-bawelniany-gladki-107 w wielu pięknych kolorach!

Skąd przybył do nas muślin?

Rozmawiając o muślinie, warto poruszyć kwestię związaną z jego pochodzeniem. Okazuje się, że znawcy nie mają na ten temat 100-procentowej pewności. Dlaczego? Przyjmuje się bowiem, że nazwa tego materiału pochodzi od miasta Mosul zlokalizowanego na terenie Iraku. 

Wszelkiego rodzaju źródła mogą jednak świadczyć o tym, że ojczyzną tej tkaniny jest Bangladesz, a konkretnie miasto Dhaka. Mówiąc o pochodzeniu muślinu, trzeba więc zachować pewną rozwagę. Nie ma bowiem pewności, które z tych miejsc po raz pierwszy “ujrzało” ten materiał. 

A jak muślin znalazł się w Europie? Tutaj kolejna ciekawostka. Przyjmuje się, że tkanina ta produkowana jest od XVII wieku. Z Azji “wyszła” ona jednak dopiero ok. 100 lat później. Wtedy pojawiła się w Paryżu i podbiła serca francuskich arystokratów, książąt, władców oraz osób zaliczanych do klasy wyższej. Dopiero z biegiem kolejnych lat zyskała większą popularność. Obecnie muślin zna niemalże każdy. 

Jakie są podstawowe rodzaje muślinu?

Warto wiedzieć, że omawiany dziś przez nas materiał występuje w kilku różnych rodzajach. Największą popularnością cieszy się obecnie naturalny muślin bawełniany. Jak sama nazwa wskazuje, produkuje się go z czystej bawełny. Co ciekawe, niemalże nigdy nie dodaje się do niego żadnych innych domieszek. Dzięki temu jest wyjątkowo delikatny i cechuje się samymi dobroczynnymi właściwościami. 

Muślin może być produkowany jednak także z nieco innych surowców – np. wełny lub jedwabiu. Te odmiany są na tę chwilę mniej popularne. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na cenę. Bawełna jest przystępna pod tym względem, a dwa pozostałe surowce wciąż pozostają na tzw. wyższej półce.

To jednak dalej nie koniec! Tkanina ta może różnić się także kolorem, wzorem czy sposobem zdobienia. Najczęściej zobaczysz jednolite materiały lub te cechujące się bardzo subtelnym motywem. Takie rodzaje idealnie nadają się na przedmioty codziennego użytku. Gdy natomiast zależy Ci na czymś oryginalnym i eleganckim, powinien zainteresować Cię muślin haftowany. Wygląda on bardzo dostojnie i sprawia, że np. wykonana z niego odzież nadaje się na te bardziej formalne okazje. 

Muślin - rodzaje, które warto znać
Muślin może występować w wielu różnych rodzajach oraz cechować się różnym wykończeniem. Na odzież damską świetnie nadaje się materiał haftowany bądź wzbogacony o dodatkowe elementy dekoracyjne – w tym przypadku małe pomponiki.

Do czego wykorzystuje się muślin?

O zastosowaniu muślinu zdążyliśmy już wspomnieć chwilę wcześniej. Głównie szyje się z niego oczywiście odzież. Takie ubrania są bowiem lekkie, świetnie odprowadzają wilgoć i nie pozwalają na przegrzanie się organizmu. Z tego powodu najczęściej produkuje się z niego zwiewne sukienki, bluzki, koszule czy spódnice. Jak na razie głównie przeważa on w modzie damskiej.

Muślin ma także szerokie zastosowanie w elementach przeznaczonych dla najmłodszych. Wykonuje się z niego ubranka, ale także i wszelkiego rodzaju otulacze, kocyki czy inne tekstylia. 

Fanki urody oraz pielęgnacji twarzy i ciała mogą kojarzyć także muślin z… ręczników. W ostatnim czasie zyskały one ogromną popularność. Są na tyle delikatne, że nie podrażniają naskórka, a co za tym idzie, okazują się idealne w przypadku wszelkiego rodzaju dolegliwości skórnych.

Na sam koniec trzeba jeszcze podkreślić, że muślin coraz częściej wykorzystuje się także do produkcji artykułów dekoracyjnych. Można więc wpleść go do swojej garderoby, pielęgnacji, a także i wnętrza. 

Najważniejsze cechy muślinu, czyli za co kochamy ten materiał

Muślin ma ogrom zalet oraz cech, dzięki którym go kochamy. Pierwszą z nich jest oczywiście szerokie zastosowanie, które umówiliśmy dokładnie chwilę wcześniej. Dużo mówiliśmy także o jego delikatności oraz zwiewności. Warto tutaj podkreślić, że muślin świetnie odprowadza wilgoć i pozwala skórze oddychać.

Nie wspominaliśmy jednak jeszcze o jego trwałości. Mogłoby się wydawać, że skoro materiał ten jest delikatny, to będzie się także szybko niszczył. Okazuje się jednak, że jest odwrotnie. Ze względu na specjalny splot tkanina ta nabiera wyjątkowej odporności na zniszczenia czy odkształcenia. Przy odpowiedniej pielęgnacji zachowa swoją niezmienioną formę na lata. Co ciekawe, z biegiem czasu jeszcze bardziej zyskuje na delikatności, jednak dalej jest mocna. 

Muślin jest polecany również dla alergików. Nie powoduje uczuleń oraz podrażnień. Dodatkowo świetnie chroni przed negatywnym działaniem szkodliwych promieni UV. Większość ceni go także za produkcję zgodną z zasadami ekologii. Powstaje głównie z naturalnej bawełny, a podczas obróbki nie dodaje się do niego żadnych szkodliwych substancji.

Materiału muślinowe są również bardzo łatwe do prasowania. Wystarczy kilka ruchów żelazkiem i idealnie gładka tkanina gotowa. Niektóre warianty, ze względu na swoją strukturę, nawet pozwalają uniknąć tego procesu. 

Czy muślin ma jakieś wady?

Czy spośród tak licznych zalet muślinu, da się znaleźć chociaż jedną jego wadę? Tak, jednak zdecydowanie nie przeszkadza ona w codziennym użytkowaniu materiału. Tkanina ta jest łatwopalna. Lepiej więc nie kłaść jej w pobliżu źródeł ciepła oraz otwartego ognia. Lepiej także uważać podczas jej prasowania – 100 stopni w zupełności wystarczy i nie zaszkodzi materiałowi.

Muślin a tetra – czy to podobne do siebie materiały?

Część osób, patrząc na muślin, od razu widzi w nim podobieństwo do tetry. Czy słusznie? Nie tak do końca. Oczywiście obydwa materiały cechują się podobną strukturą, jednak… to by było na tyle. Przy nieco dokładniejszej analizie, szybko można zauważyć, że muślin jest w dotyku o wiele bardziej przyjemny. To wszystko zasługa specjalnego splotu włókien. 

Do tego muślin z każdym kolejnym praniem nabiera delikatności. Z tetrą jest natomiast odwrotnie – wtedy jej jakość obniża się. Jeśli więc kiedyś zastanawiałeś się, czy muślin i tetra mają ze sobą coś wspólnego, właśnie poznałeś odpowiedź na to pytanie!

Muślin a tetra - różnice
Muślin często bywa mylony z tetrą, jednak są to dwa całkowicie inne materiały. Muślin poleca się dla maluchów, ponieważ jest delikatny, antyalergiczny i nie podrażnia naskórka. 

Jak dbać o muślin, by zachował swoją jakość?

Jeśli zależy Ci na zachowaniu wszelkich właściwości muślinu, musisz pamiętać o odpowiednim sposobie dbania o ten materiał. Sposób prania należy oczywiście dopasować do głównego surowca, z którego powstała tkanina. W przypadku tego najpopularniejszego rodzaju, czyli muślinu bawełnianego, najlepiej pamiętać o temperaturze prania do 40 stopni oraz prasowania – do ok. 100 stopni. 

Ważne jest również to, aby tkaniny nie wirować, nie wybielać ani nie suszyć mechanicznie. Czyszczenie chemiczne także nie wchodzi w grę. Jeśli chodzi o suszenie, najlepiej po wyjęciu z pralki delikatnie strzepnąć tkaninę, a następnie rozwiesić, unikając bezpośredniego promieniowania. Ostrożnie podchodź także do środków piorących – najlepiej wybierz te bardzo delikatne, dedykowane dla najmłodszych. 

Czy szycie muślinu jest proste?

Jeśli zajmujesz się krawiectwem – amatorsko czy zawodowo – przydatne okażą się dla Ciebie najważniejsze wskazówki dotyczące szycia muślinu. Jest to bardzo delikatny materiał, dlatego należy zmniejszyć naprężenie nici w maszynie do szycia. Do tego warto użyć delikatnej przędzy jedwabnej bądź poliestrowej. Igła musi być natomiast bardzo cienka – w innym przypadku na muślinie pojawią się dziury.

Na koniec mamy natomiast pro tip – szyjąc taką tkaninę, najpierw ją utwardź. Jak? Użyj specjalnego sprayu do materiałów lub zastosuj domowy krochmal. Dzięki temu muślin będzie mniej elastyczny, mniej rozciągliwy oraz nie będzie się strzępił. Tym samym szycie stanie się jeszcze przyjemniejsze!

To już koniec najważniejszych informacji o muślinie. Mamy nadzieję, że dowiedziałeś się wszystkiego na temat tej tkaniny i będziesz korzystać z jej dobrodziejstw! 

Te artykuły mogą być dla Ciebie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *