ręcznik jaki wybrać

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ręcznika?

Ręczniki towarzyszą nam przez całe życie – czy to ręczniki kąpielowe, czy kuchenne, czy może plażowe. W większości przypadków zaopatrujemy się w najtańsze możliwe ręczniki w supermarketach czy drogeriach. Ważne jest dla nas, by komplet ręczników miał ładne, pasujące do naszej łazienki kolory – i w zasadzie to wszystko. Warto jednak przez chwilę zastanowić się przed zakupem. Wiele czynników wpływa na jakość danego ręcznika – zarówno jego materiał, jak i grubość splotu czy gramatura. O czym powinieneś pamiętać, kupując idealny ręcznik? Sprawdź nasze porady! 

Sprawdź skład danego materiału 

Materiał jest jednym z najważniejszych aspektów, na którym powinieneś się skupić, zaopatrując się w nowy komplet ręczników. Wielu ludzi wcale nie zwraca uwagi na składy, dlatego nie mają pojęcia, jaką funkcję pełni dana tkanina. Stuprocentowa bawełna jest najdelikatniejsza i najbardziej chłonna. Nie skupiaj się zbytnio na najwyższej jakości bawełnie, takiej jak bawełna egipska czy bawełna supima; są uważane za te najbardziej luksusowe, ale podczas testów nie wykazały większego wpływu na miękkość, chłonność ani trwałość ręcznika. Na takie materiały warto zwrócić uwagę szczególnie wybierając pościel (w innym artykule piszemy o ciekawym dodatku z bawełny – świecącej pościeli: https://sophieandlulu.pl/posciel-bawelniana-swiecaca-w-ciemnosci/- często jest tańsza, szybkoschnąca i trwalsza), a przy ręcznikach najwyższej klasy bawełna nie jest konieczna.

Popularnymi materiałami ręcznikowymi są także frotte i mikrofibra. Odznaczają się przede wszystkim doskonałą chłonnością, dlatego często używa się ich na siłowni czy basenie. Szybko schną, są miękkie i delikatne dla skóry. Jeśli nasz wybór ma paść na jeden z tych dwóch materiałów, warto zastanowić się nad strukturą tkaniny, którą osobiście preferujemy. Mikrofibra jest gładka i cienka, a frotte – gruba i mięsista.

Ręcznikowe komplety to świetny pomysł na prezent pod choinkę! W innym artykule piszemy o korzeniach pięknej tradycji drzewek bożonarodzeniowych: https://sophieandlulu.pl/choinki-bozonarodzeniowe-skad-wziela-sie-ta-tradycja

Oceń ręcznik wizualnie

Teoretycznie, będąc w sklepie nie możesz ocenić miękkości danego ręcznika. Producenci często nakładają na materiały różne wykończenia, by na stoisku wydawały się błyszczące, miękkie i śliskie, a w rzeczywistości, powłoka znika już po pierwszym praniu. Dlatego nie powinno oceniać się ręcznika wyłącznie po dotyku. Możesz za to zwrócić uwagę na inne aspekty – upewnij się, że krawędzie ręcznika są starannie zakończone i zabezpieczone ścisłym, porządnym szwem. To znak dobrej jakości wykonania. Nie tylko zapobiega strzępieniu się ręcznika, ale także może pomóc przedłużyć jego żywotność. 

Przyjrzyj się gramaturze

Tak jak w przypadku kołder (więcej na temat ich doboru dowiesz się z artykułu https://sophieandlulu.pl/najcieplejsze-koldry-na-zime-ktora-wybrac/) gramatura ręcznika, czyli inaczej jego ciężar, mierzony jest w gramach na metr kwadratowy (najczęściej stosuje się skrót GSM). Im wyższy ciężar, tym ręcznik będzie gęstszy, a więc bardziej chłonny i miękki. Możemy podzielić gramaturę ręczników na 3 główne kategorie:

  • 300-400 GSM – taką gramaturę posiadają najczęściej ręczniki z mikrofibry, na siłownię, na basen, plażowe. Szybko schną, są lekkie, cienkie i z powodzeniem można zmieścić je w plecaku. 
  • 400-600 GSM – dla wielu najlepsza możliwa gramatura dla ręcznika. Ręczniki tego typu są gęste, dobrze chłoną wodę, ale nie są zbyt ciężkie. Często spotykane w hotelach. 
  • 600-800 GSM – najgrubsze, najcięższe, najbardziej masywne, ale za to puszyste i wytrzymałe. Mogą służyć przez długie lata.

Poznaj swoje preferencje

Pamiętaj, że to Ty będziesz użytkować dany ręcznik i przede wszystkim pod tym kątem powinieneś wybierać ten idealny. Jeśli chcesz mieć bardzo miękki i bardzo chłonny ręcznik, poszukaj tych wykonywanych ze stuprocentowej bawełny, z gęstym splotem. Jeśli Twój ręcznik ma służyć przede wszystkim do wysiłku fizycznego, rozważ mikrofibrę – spokojnie zdąży wyschnąć między treningami. Ręcznik z mikrofibry nie jest może puszysty, ale świetnie wchłania wodę i zawsze zmieścisz go w swojej treningowej torbie! 

Te artykuły mogą być dla Ciebie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *